Profilaktyka

Od dziesiątek lat powtarza się nam, że zawsze lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Niemal na każdym kroku przekonujemy się o prawidłowości takiego przekonania, trudno dziwić się więc, że nie jesteśmy w stanie zakwestionować go również wówczas, gdy w grę wchodzą hemoroidy. Ich leczenie jest oczywiście możliwe, a do tego z roku na rok okazuje się ono coraz bardziej skuteczne. Same hemoroidy nadal są jednak tak samo nieprzyjemnym schorzeniem, jak miało to miejsce do tej pory, trudno dziwić się więc, że osoby zmagające się z nim głośno ubolewają się nad to, że w porę nie zostały poinformowane o możliwości podejmowania działań zapobiegawczych. Na szczęście zaległości te mogą zostać nadrobione, lekarze nie mają bowiem wątpliwości, co do tego, że zapobieganie hemoroidom nie tylko jest możliwe, ale również, że przynosi naprawdę zadawalające rezultaty.

Dieta na hemoroidy

Chyba najważniejszym zaleceniem kierowanym do osób zmagającym się z problemem hemoroidów jest to, które wiąże się ze zmianą sposobu odżywiania się. Lekarze i dietetycy nie mają przy tym na myśli wcale szczególnie radykalnych zmian, nie uważają też, aby konieczne były jakieś szczególnie duże wyrzeczenia. Naprawdę skuteczna jest przede wszystkim ta dieta, w czasie której chory nie zapomina o konieczności przyjmowania dużych ilości płynów, składnikiem, którego nie może w niej zabraknąć jest zaś przede wszystkim błonnik. Dieta powinna składać się zatem przede wszystkim z pełnoziarnistego pieczywa, muesli ze świeżych ziaren, surówek i sałatek w każdej postaci oraz produktów mlecznych. Pacjent nie powinien przy tym stronić zarówno od warzyw, jak i od owoców, które świetnie sprawdzają się tak w charakterze przekąsek podjadanych między posiłkami, jak i wówczas, gdy stanowią one część obiadu albo kolacji. Jeżeli z czegoś należy zrezygnować, z pewnością powinny być to ostre przyprawy, warto jednak zwrócić również uwagę na to, czy w naszej diecie obecne są tłuszcze. Nikt nie będzie nakazywał ich całkowitej eliminacji, nie zaszkodzi jednak zrezygnować z części tłustego jedzenia i zastąpić je posiłkami, które są zdecydowanie lepiej trawione przez organizm. Osoba, która cierpi z powodu hemoroidów musi być zresztą świadoma tego, że w jej diecie nie raz znajdują się produkty, które same w sobie wywołują bolesne zaparcia. Należy do nich między innymi czekolada i kakao, mówiąc o rozwiązaniach, które dla własnego dobra warto wyeliminować z diety warto mieć na uwadze jednak również negatywny wpływ, jaki na organizm chorego może mieć czarna herbata.

Kliknij w obrazek poniżej, aby przejść do apteki z lekami na hemoroidy

xyloproct

Hemoroidy a nałogi

Właściwa dieta z pewnością pomoże pacjentowi w walce z hemoroidami oraz przyczyni się do tego, że w znaczący sposób zmniejszy się ryzyko powrotu choroby. Aby mieć pewność, że żylaki odbytu przestaną być powracającym koszmarem, należy jednak zwrócić uwagę również na prowadzony przez siebie tryb życia. Naukowcy potwierdzają, że hemoroidy rozwijają się wyjątkowo szybko u tych pacjentów, którzy nie stronią od alkoholu i nie radzą sobie z nałogiem nikotynowym, dla własnego dobra warto więc zwrócić uwagę na te nałogi. Bardzo często okazuje się, że zerwanie z nimi nie jest zadaniem prostym, a silna wola pacjenta wcale nie jest w takim wypadku wystarczająca. Znakomite rezultaty przynosi w takim wypadku ścisła współpraca z lekarzem, nie zaszkodzi więc przyznać się mu do charakteru problemu, z jakim się zmagamy i omówić z nim sposób postępowania.

Hemoroidy a aktywność fizyczna

Powstawaniu hemoroidów i nawrotom żylaków odbytu zapobiega również aktywność fizyczna. Chorzy namawiani są przede wszystkim do szybkiego marszu oraz biegania, jeżeli jednak lubią uprawianie innych sportów, nic nie stoi na przeszkodzie, aby poświęcili się właśnie im. Nie trzeba przy tym wcale opanować ulubionej dyscypliny do perfekcji, dla organizmu większe znaczenie będzie miało bowiem to, że ćwiczymy regularnie, nie boimy się wysiłku i systematycznie zwiększamy czas spędzany poza biurkiem i z dala od telewizora. Wprowadzenie zwyczaju uprawiania ćwiczeń fizycznych nie raz okazuje się zadaniem dość trudnym, warto jednak zdecydować się na taki krok. Owszem, na początku nie jest wcale łatwo przekonać własny organizm do tego, aby z nami współpracował, jeżeli jednak stosujemy zalecaną przez lekarza dietę bogatą w błonnik, a jednocześnie rezygnujemy z palenia papierosów, szybko przekonujemy się o tym, że aktywność fizyczna nie tylko nie musi być męcząca, ale również może okazać się wyjątkowo przyjemna.

Higiena

Osoby, które marzą o tym, aby hemoroidy okazały się problemem należącym już do przeszłości muszą pamiętać również o przestrzeganiu zasad higieny. Okazuje się przy tym, że duże znaczenie może mieć w ich przypadku nawet wybór bielizny, ta niewłaściwa będzie bowiem drażniła skórę potęgując dolegliwości. Najlepszym rozwiązaniem wydaje się w tym kontekście bielizna z bawełny, nawet ona nie zagwarantuje nam jednak satysfakcjonujących rezultatów, jeżeli nie zdecydujemy się na właściwą troskę o okolice odbytu. Regularne ich mycie wydaje się czymś oczywistym, nie możemy jednak zapominać o tym, że w przypadku hemoroidów ważne jest również przemyślane postępowanie po każdym wypróżnieniu. Staranne wymycie okolic odbytu jednorazową myjką lub wacikiem z dodatkiem delikatnego płynu do higieny intymnej to absolutna podstawa, nie można jednak zapominać o tym, jak ważne jest osuszenie okolic odbytu po takim zabiegu. Troska o właściwy poziom higieny z pewnością doprowadzi do tego, że szybko dostrzeżemy pierwsze pozytywne zmiany, z czasem zaś z pewnością okaże się, że przyczyni się ona również do zmniejszenia się ryzyka nawrotów choroby.