Wstydliwe badanie?

Objawy hemoroidów bywają bardzo uciążliwe i już one uzasadniają lęk, z jakim wielu pacjentów udaje się do lekarza zajmującego się żylakami odbytu. Podczas bardziej wnikliwej analizy ich lęków oraz prób ustalenia, co wywołuje ich rzeczywisty niepokój odkrywamy jednak, że tym, czego pacjenci obawiają się najbardziej jest badanie, które potwierdza, że właśnie żylaki odbytu są schorzeniem, które powinno być leczone oraz pozwala na określenie stopnia zaawansowania hemoroidów.

Rzeczywiście, badanie owiane jest legendą, a mity na jego temat rosną w zastraszającym tempie. Sami lekarze skarżą się na to, że nie nadążają nawet z ich obalaniem, gdy bowiem uspokoją pacjentów zapewniając, że kolejne plotki nie mają nic wspólnego z prawdą, natychmiast dowiadują się o jeszcze bardziej niebezpiecznych, a przede wszystkim pozbawionych jakiegokolwiek uzasadnienia przesądach. Trudno określić, kto jest autorem wspomnianych przekonań, najbardziej skuteczną walką z nimi wydaje się jednak zadanie im kłamu u samego źródła, a więc w gabinecie lekarskim.

Kliknij w obrazek poniżej, aby przejść do apteki z lekami na hemoroidy

Proctosedyl

Już na samym wstępie warto podkreślić, że pacjenta, który uskarża się na hemoroidy w drzwiach nie wita wcale uśmiechnięty złośliwie lekarz z lewatywą w rękach. Rzeczywiście, do badania można przystąpić dopiero wówczas, gdy oczyszczone zostanie jelito, najczęściej odbywa się to jednak z wykorzystaniem specjalnego środka do płukania jelit albo środka przeczyszczającego, który lekarz podaje pacjentowi. Osoba zgłaszająca się do gabinetu sama udaje się do toalety i nie musi obawiać się o to, że w tym intymnym momencie będzie nagabywana przez lekarza. Dopiero po powrocie do gabinetu pacjent proszony jest o rozebranie się od pasa w dół i przybranie na leżance jednej z trzech najpopularniejszych pozycji umożliwiających lekarzowi ocenę stanu, w jakim znajdują się żylaki. Najbardziej popularna jest oczywiście pozycja lewa boczna gwarantująca duży komfort pacjentowi i sprawiająca, że nie musi on przyglądać się lekarzowi, swoich zwolenników ma jednak również tak zwana pozycja ginekologiczna oraz pozycja łokciowo-kolanowa. Zadaniem lekarza jest zbadanie zewnętrznej części odbytu oraz prowadzącego do niego otworu, od pacjenta wymaga się zatem przede wszystkim podejmowania prób rozluźnienia mięśni.

Im lepiej będzie przebiegała współpraca w tym zakresie, tym mniej bolesne będzie samo badanie, lekarz ma jednak świadomość tego, że realizacja podobnego założenia w czasie trwania pierwszej wizyty w jego gabinecie, nie musi być wcale łatwa. Z pewnością wykaże się zatem dużym zrozumieniem dla naszych lęków i dołoży wszelkich starań, aby czynności, jakich musi dokonać odbywały się jak najszybciej. Pacjent zostanie poinformowany również w wypadku, gdy tradycyjne badanie lekarskie nie będzie wystarczające, a skuteczna diagnoza zostanie uzależniona od konieczności odwołania się do bardziej zaawansowanych narzędzi, żaden element rutynowej kontroli, do jakiej dochodzi w gabinecie lekarskim nie może bowiem odbyć się bez jego zgody. Wszystko to sprawia, że zdecydowana większość chorych zmagających się z problemem żylaków odbytu po badaniu nie kryje zaskoczenia, niemal nigdy nie jest ono bowiem aż tak groźne, jak można byłoby spodziewać się tego słuchając ponurych relacji innych jego uczestników.