Jak się leczy hemoroidy?

Wiele osób jest przeświadczonych o tym, że hemoroidy zdiagnozowane przez lekarza oznaczają kres marzeń o normalnym życiu. Ponieważ o żylakach odbytu niemal nigdy nie rozmawia się otwarcie, szczątkowe informacje, jakie otrzymuje pacjent nie dotyczą sposobów radzenia sobie z tą przypadłością. Przeciwnie, ponure opisy, jakie docierają do chorych sugerują raczej, że leczenie nie jest wcale możliwe, a nawet jeśli – najczęściej jest procesem długotrwałym i wymagającym poświęceń. Na szczęście wspomniany opis nie jest wcale zgodny ze stanem faktycznym. Hemoroidy nie tylko można, ale również należy leczyć, a efekty, jakie przynosi nasza działalność w tym zakresie są bardziej niż zadawalające.

Kliknij w obrazek poniżej, aby przejść do apteki z lekami na hemoroidy

xyloproct

W pierwszym etapie choroby wyjątkowo dobre rezultaty przynosi między innymi zmiana diety przez chorego i to na niej zazwyczaj koncentruje się lekarz. Problemem pacjenta bardzo często jest trudność z wypróżnianiem się i komplikacje, jakie pociąga za sobą ta czynność, bywa więc, że efekty zmiany diety są na tyle zadawalające, że nie trzeba już decydować się na żadne inne kroki. Praca z chorym polega przede wszystkim na skłanianiu go do spożywania dużych ilości produktów bogatych w włóknik. Lekarz zaleca przy tym picie dużych ilości płynów, aby chory mógł rozrzedzić stolec, a tym samym zapomnieć o zaparciach. W tym pierwszym okresie leczenia często przyjmowanie leków nie jest konieczne, gdy jednak zachodzi taka potrzeba choremu podawane są przede wszystkim te, które poprawiają budzącą zastrzeżenia pracę jelit.

Niekorzystne skutki hemoroidów dość dobrze likwiduje również leczenie miejscowe. Pianki, czopki i maści, które zazwyczaj aplikuje się choremu pozwalają znieść ból i przyczyniają się do tego, że kolejne dolegliwości są coraz mniej kłopotliwe. Nie bez znaczenia jest i to, że leczenie miejscowe można z powodzeniem wspomagać poprzez leki przyjmowane doustnie, te zaś charakteryzują się wyjątkową skutecznością. Zazwyczaj mówimy w tym kontekście przede wszystkim o lekach przeciwzapalnych, dobre rezultaty przynosi jednak również przyjmowanie medykamentów, które sprawiają, że naczynia żylne stają się mniej kruche, a jednocześnie bardziej napięte niż miało to miejsce do tej pory.

Przyjmowanie leków zalecane jest w tym samym momencie, gdy zaczynają nasilać się objawy świadczące o rozwoju choroby. Leki umożliwiają uporanie się z nimi w bardzo krótkim czasie, przyczyniają się więc do tego, że pacjent nie musi godzić się na życie z chorobą i uznawanie niedogodności, z którymi się boryka za niemożliwe do pokonania. Co ważne, leki zapisywane obecnie przez polskich lekarzy nie stanowią szczególnie dużych obciążeń dla pacjentów i są przez nich dobrze tolerowane, co również jest argumentem przemawiającym za tym, aby nie bać się leczenia.

Leczenie hemoroidów | Operacyjne leczenie hemoroidów | Metody małoinwazyjne w leczenie hemoroidów | Domowe sposoby na hemoroidy