Operacyjne leczenie hemoroidów

Problem hemoroidów bardzo często ustępuje już w kilka miesięcy po zmianie diety przez chorego, coraz lepsze rezultaty przynosi również stosowanie leków. Zdarza się jednak, że rozwiązania tego typu nie okazują się wystarczające, w takim wypadku więc zdecydowanie bardziej skuteczne wydaje się operacyjne leczenie hemoroidów.

Chorzy z reguły podchodzą do niego z dużą nieufnością, nie da się bowiem zaprzeczyć temu, że zdobywane przez nich informacje nie nastrajają optymistycznie. Osoby, które poddają się leczeniu tego typu nie raz odczuwają ból, wyjątkowo często zdarza się też, że do podobnych zabiegów zraża ich sam charakter działań podejmowanych przez lekarzy. Nie można jednak zapominać o tym, że medycyna rozwija się coraz bardziej dynamicznie, a co za tym idzie również operacyjne leczenie hemoroidów jest nie tylko coraz bardziej skuteczne, ale również zdecydowanie mniej bolesne niż miało to miejsce do tej pory.

Najbardziej znaną metodą operacyjnego leczenia hemoroidów jest tak zwana metoda Milligana Morgana. Polega ona nie tylko na wycięciu guzka, ale również na podwiązaniu naczyń, które uniemożliwiały krwi właściwy przepływ i przyczyniały się do jego powstania. Do pewnego momentu uważano, że jest to jedyna skuteczna metoda walki z hemoroidami, dziś wiemy jednak, że nawet w jednym na pięć przypadków może doprowadzić ona do nawrotów choroby. Sam zabieg wykonywany jest w znieczuleniu, a pacjent nie musi obawiać się nieprzyjemnych doznań. Musi jednak liczyć się z koniecznością pobytu w szpitalu trwającego niekiedy nawet kilka dni. Powodzenie tej metody walki z hemoroidami w dużej mierze uzależnione jest również od konsekwencji pacjenta związanej ze stosowaniem się do zaleceń związanych z leczeniem poszpitalnym. To ostatnie trwa około miesiąca i nie jest wcale mniej istotne niż sama operacja.

Kliknij w obrazek poniżej, aby przejść do apteki z lekami na hemoroidy

xyloproct

Obecnie w leczeniu operacyjnym coraz częściej stosowana jest również metoda Longo. Polega ona na wprowadzeniu do śluzówki specjalnego wycięcia, a następnie wykorzystania go nie tylko do wycięcia, ale również do mechanicznego zszycia pewnej części śluzówki tego organu. Metoda ta zdecydowanie bardziej skutecznie zapobiega nawrotom hemoroidów, przypadek taki dotyka więc jedynie dziesięciu procent pacjentów. Sam zabieg wykonywany jest zazwyczaj przy zastosowaniu znieczulenia ogólnego, oszczędzającego pacjentowi nieprzyjemnych doznań, zaś sam pobyt w szpitalu z reguły nie przekracza okresu dwóch dni. Po zakończeniu zabiegu pacjent potrzebuje jeszcze około tygodnia na to, aby odzyskać siły, po tym okresie może więc powrócić do zwykłych obowiązków domowych i zawodowych.

Chirurgiczne leczenie hemoroidów jest coraz bardziej skuteczne, systematycznie zmniejsza się przy tym jego bolesność. Metody stosowane przy usuwaniu hemoroidów również odznaczają się coraz większym zaawansowaniem, pacjent nie musi więc obawiać się nawrotów choroby. Nie każdy może jednak zdecydować się na taki krok, lęk przed bólem nie jest przy tym wcale najbardziej istotnym przeciwwskazaniem. Zdecydowanie większym problemem może być ciąża i ostre choroby o charakterze infekcyjnym, tak w jednym, jak i w drugim wypadku do zabiegu nie może więc dojść.

Leczenie chirurgiczne nie jest możliwe również wówczas, gdy problemem pacjenta jest znaczne niedokrwienie tętnicze, nasilony obrzęk limfatyczny albo skaza krwotoczna. W każdym z tych przypadków istnieje wyjątkowo duże ryzyko wystąpienia powikłań. Lekarze dochodzą więc do wniosku, że nie wolno narażać pacjenta na niepotrzebne niebezpieczeństwo. Oczywiście, osoby, które poddają się chirurgicznemu leczeniu hemoroidów również muszą liczyć się z tym, że zabieg nie zawsze musi przejść wyjątkowo łagodnie. Powikłania nie zdarzają się zbyt często, nie da się jednak zaprzeczyć, że mają one niekiedy miejsce. Do niedawna pewnym problemem mogło być wdanie się zakażenia do rany będącej konsekwencją operacji, dziś jednak postęp medycyny jest na tyle duży, że możemy zapomnieć o takiej ewentualności. Ciągle jednak musimy liczyć się z tym, że przez jakiś czas może utrzymywać się uczucie bólu w operowanym miejscu, wielu pacjentów skarży się zaś również na to, że po operacji miewa problemy z oddawaniem stolca. Każdy zabieg poprzedza zresztą konsultacja z lekarzem, który nie ogranicza się dziś do zlecenia badań oceniających, czy pacjent może się mu poddać. Naturalna wydaje się również potrzeba odbycia poważnej rozmowy z chorym, w czasie której wyjaśnia się mu, na czym będzie polegał zabieg i z jakimi konsekwencjami będzie się on wiązał.

Leczenie hemoroidów | Operacyjne leczenie hemoroidów | Metody małoinwazyjne w leczenie hemoroidów | Domowe sposoby na hemoroidy