Dna moczanowa

Spośród wielu groźnych chorób stawów, dna moczanowa uznawana jest za jedną z najboleśniejszych dla pacjenta dolegliwości. Jakie są objawy dny moczanowej i co jest jej przyczyną?

Czym jest dna moczanowa?

Dna moczanowa jest chorobą, która znajduje swoje źródło w upośledzeniu metabolizmu kwasu moczowego. Związane jest to z jego nadprodukcją oraz nieprawidłowym i utrudnionym wydalaniem – nadmiar kwasu moczowego i moczanów, czyli soli zawartych w kwasie, przenika do układu krwionośnego, skąd rozprowadzane są po całym organizmie. Sole, w formie kryształków, odkładają się w stawach, doprowadzając do stanów zapalnych, objawiających się ostrym bólem.

Dna moczanowa częściej dotyka mężczyzn, niż kobiety oraz osoby starsze. Dzieje się tak dlatego, że zazwyczaj potrzeba czasu, aby choroba rozwinęła się w pełni i dała bolesne objawy. W niektórych przypadkach choroba może rozwijać się bezobjawowo przez kilkadziesiąt lat, dopóki nie da o sobie znać z pełną siłą.

Objawy

Charakterystyczne symptomy, które mogą świadczyć o dnie moczanowej, to przede wszystkim silne bóle stawów, które pojawiają się coraz częściej, a ból staje się coraz silniejszy. W czasie ataku bolące miejsce jest zaczerwienione, napuchnięte, a skóra w tym miejscu staje się sucha i błyszcząca. Dodatkowo, chory odczuwa silne uczucia gorąca w bolącym miejscu.

Bóle stawów nie zawsze oznaczają dnę moczanową. Żeby bezwzględnie stwierdzić jej obecność u pacjenta, należy wykonać badania krwi i moczu oraz badania wymazu z torebki stawowej, które pozwolą stwierdzić obecność w płynie kryształków kwasu moczowego.

Kliknij w obrazek poniżej, aby przejść do apteki z lekami na hemoroidy

Proctosedyl

Typy dny moczanowej

Specjaliści wyróżniają dwa typy dny moczanowej. Pierwszą jest dna pierwotna. Nazwą tą oznacza się jednostkę chorobową, której przyczyną jest upośledzenie metabolizmu kwasu moczowego. Drugim typem jest dna moczanowa wtórna, której przyczyną jest zaistnienie innych stanów chorobowych, takich jak białaczka czy niedokrwistość – dna moczanowa jest niejako zjawiskiem „wtórnym”, powstałym przez rozwijanie się w organizmie powyższych chorób.

Leczenie dny moczanowej

Żeby złagodzić dolegliwości, związane z dną moczanową, niezbędne jest poddanie się leczeniu farmakologicznemu. Najczęściej chorym podaje się leki przeciwbólowe, mające złagodzić ich cierpienie oraz kortykosterydy, które zmniejszają stan zapalny. Przyjmują oni także medykamenty, które mają za zadanie obniżenie poziomu kwasu moczowego we krwi (np. allopurinol).

Oprócz leków ważne jest także, aby prowadzić zdrowy styl życia, co wiąże się ze zmianą diety, zwiększeniem aktywności fizycznej oraz stosowaniem naparów z ziół. Połączenie tych możliwości leczenia pozwala w najlepszy sposób złagodzić dolegliwości i zapobiegać atakom bólu, związanym z dną moczanową.